Předjíždění

14. listopadu 2016

Předjíždění lze považovat za jeden z nejrizikovějších úkonů, které může řidič v silničním provozu vůbec udělat. Rizikovost předjíždění souvisí především s přirozenými limity člověka v oblasti vnímání vzdálenosti a rychlosti. Člověk nedovede očima ani mozkem měřit vzdálenosti nebo rychlost. Pouze odhadujeme a porovnáváme. Vzdálenost zpravidla nadhodnocujeme (vzpomeňte na rybáře) a rychlost naopak podhodnocujeme. Jediné co při jízdě přesně známe, je rychlost vlastního vozidla. Tu ukazuje s dostatečnou přesností tachometr. Nesprávný odhad rychlosti a vzdálenosti blížícího se vozidla mívá přitom fatální následky díky společnému jmenovateli těchto nehod – vysoká rychlost v okamžiku srážky. Jak srážce z důvodu předjíždění předejít? Více přemýšlet a nevrhat se bezhlavě do každého předjíždění. Mnohdy stačí počkat a situace se sama vyřeší jinak a zpravidla mnohem bezpečněji – pomalé vozidlo odbočí, ve stoupání se zvýší počet jízdních pruhů atd.

Co při předjíždění rozhodně udělat

Podle § 17 odstavce 1 zákona o silničním provozu se předjíždí vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. To vědí snad všichni řidiči. Odstavec 2 hovoří o tom, že řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče jedoucí za ním. Proto vždy, když se rozhodnete předjíždět, nezapomeňte na vozidla za sebou. Zkontrolujte zpětná zrcátka a teprve pokud i situace za vámi předjetí umožňuje, zapněte blinkr, a co nejvíce celý manévr urychlete.

Ve stejném odstavci je rovněž uvedeno, že řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty. Pozor na toto ustanovení. „Oblikání“ cyklisty je velmi důležité pro upozornění řidičů za vámi a to obzvláště v případech, kdy řídíte nákladní vozidlo nebo autobus. Při malém bočním odstupu může vzniklá tlaková vlna značně změnit stabilitu cyklisty a ten se tak snadno může dostat pod kola vozidla jedoucího za vámi. Pokud řidiče za vámi na cyklistu puštěním blinkrů neupozorníte, může se velmi snadno stát obětí tragické nehody. Pokud před sebou narazíte na řidiče, který toto pravidlo neuplatňuje, přejetý cyklista může skončit pod vašimi koly. Dodržujte proto větší bezpečnou vzdálenost, ať máte více času na správnou reakci a případné zastavení.

Co naopak rozhodně nedělat

Agresivní řidiči, kteří na silnicích mnohokrát „školí“ pomalu jedoucí řidiče okamžitým zpomalením po předjetí, a to často i do nulové rychlosti, by si měli uvědomit, že se tím dopouštějí závažného přestupku. Za dopravní nehodu, kdy by předjetý řidič nestihl zastavit, totiž nesou plnou odpovědnost. Odstavec 3 jasně uvádí: Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel. Tyto případy jsou jasným omezením a často i ohrožením. Podle odstavce 4 řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění. Jednoduše řečeno – pokud vás někdo předjíždí, umožněte mu to!

Místa, kde se předjíždět vůbec nesmí

Kompletní výčet míst, kde je předjíždění zakázáno, uvádí odstavec 5. Podle něj řidič nesmí předjíždět a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí, b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet, c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích, d) na přechodu pro chodce a bezprostředně před ním, e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně smě-ru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy, f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí, jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1; jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedu a motocyklu bez postranního vozíku; na hlavní pozemní komunikaci; na křižovatce s řízeným provozem, g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.

Pokud už se rozhodnete přeci jen předjíždět, nezapomeňte také na to, že ani při předjíždění nesmíte překročit nejvyšší dovolenou rychlost v úseku, kde předjíždíte.

Vždy se snažte o to, aby předjíždění bylo plynulé, rychlé a zejména stejně bezpečné jak pro vás tak i pro ostatní účastníky silničního provozu! Nejbezpečnější je nepředjíždět.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

S příchodem jara se na silnice vracejí motorkáři a cyklisté. Na co si dát pozor?

17. dubna 2025

S teplým počasím se na české silnice každoročně ve zvýšené míře vracejí motorkáři a cyklisté. Tento přirozený sezónní jev však přináší i rizika. Po zimní přestávce nejsou jen motocyklisté a cyklisté méně „rozejetí“, ale také ostatní účastníci silničního provozu na ně často ještě nejsou zvyklí. Přitom právě jaro a období Velikonoc bývají každoročně spojeny se zvýšeným počtem nehod těchto zranitelných skupin.

> více informací

Česko se blíží evropskému standardu, má nejbezpečnější silnice ze zemí V4

31. března 2025

Česká republika se v roce 2024 umístila na 15. místě v Evropské unii s 45 oběťmi dopravních nehod na milion obyvatel, což je těsně za průměrem EU (44). V rámci Visegrádské čtyřky (V4) jsme na tom lépe než Slovensko (47 obětí) a Polsko s Maďarskem (52 obětí). Pozitivní je, že od roku 2019 se v EU snížil počet úmrtí na silnicích o 13 %, přičemž Česká republika zaznamenala dokonce 20% pokles. Největší zlepšení v rámci V4 vykázalo Polsko s 35% poklesem, následované Českem a Maďarskem (17 %), zatímco Slovensko zaznamenalo pouze 5% pokles.

> více informací

Statistiky 2024: Méně úmrtí, těžkých zranění i přestupků mladých řidičů

9. ledna 2025

Statistiky nehodovosti za rok 2024 ukazují pokles počtu smrtelných nehod, zranění a přestupků mladých řidičů. Také možnost řídit od 17 let s mentorem (L17) přispěl k zlepšení chování mladých řidičů na silnicích.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Novela zákona zákona č. 361/2000 Sb.

K dispozici s odborným komentářem.

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, známý také jako zákon o silničním provozu, je klíčovým legislativním dokumentem, který reguluje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích v České republice. Zahrnuje ustanovení o řidičských oprávněních, pravidlech provozu na komunikacích, a pravomocích orgánů státní správy. Zákon byl od svého účinného vstupu v roce 2001 opakovaně novelizován, aby reflektoval aktuální potřeby a standardy bezpečnosti provozu, včetně přizpůsobení se směrnicím Evropské unie. 

více informací
Novela zákona