- Při výběru a nákupu cyklistické přilby platí základní pravidlo: Ten kdo ji bude užívat si ji musí i vyzkoušet!
- Přilba musí pevně přilehnout k hlavě. Musí sedět příjemně, ale ne těsně.
- Nesmí se při jakémkoliv pohybu zkoušejícího posunovat do čela nebo týlu jeho hlavy.
- Řemen s uzávěrem se nesmí zařezávat do krku, ani tlačit. Přesto však musí pod bradou pevně sedět.
- Uzávěr nesmí v žádném případě zacvaknout kůži mezi bradou a hrdlem.
- Řemen, který by vedl přes bradu, může způsobit nečekaný pád přilby z hlavy.
- Polštářování řemenů pod bradou je u cyklistických přileb zakázáno.
- Závěr řemenu se má otevírat pouze pomocí jedné ruky.
- Přilba nesmí zakrývat uši. Dobře slyšet je při jízdě na kole životně důležité!
- Odvětrávací otvory (drážky) mají být dostatečně široké, aby zaručovaly dobrou cirkulaci vzduchu.
- Je-li uvnitř přilby textilní výplň, je dobré se zajímat o její údržbu. Hygienická stránka se nemá zanedbávat.
- Součástí cyklistické přilby by vždy měl být návod nejenom k jejímu používání, ale i k údržbě. Návod by měl být v českém jazyce.
- Ujistěte se, že se přilba dítěti líbí.
- Je mnohem snazší přimět dítě, aby nosilo přilbu, když ji samo pomáhalo vybírat a má ji rádo.
Každá přilba stárne a stává se křehčí. Odborníci doporučují její výměnu po 3 až 5 letech.
Je důležité udržet chladnou hlavu?
Cyklisté jsou sami sobě motorem a produkují teplo, spousta tohoto tepla vyzařuje ven prostřednictvím hlavy. Odvětrání cyklistické přilby je důležité především na dlouhých cestách nebo za horkých dnů. Špatně odvětraná přilba může při řízení za horkých dnů vést k přehřátí až k závrati. Z tohoto důvodu, cyklisté, kteří se vydávají dál, než jen do blízkého okolí nebo do školy by si měli pečlivě zjistit, jak je jejich přilba odvětraná. Všechny současné cyklistické přilby mají ventilační otvory umožňující, aby se vzduch dostal dovnitř. Malé děti se často vezou v sedačce a méně pravděpodobně se přehřejí. Ale v teplém počasí i batolata potřebují ventilaci v přilbě.
Především zajistěte správnou velikost. Přilby jsou ve škále od S do XL. Každá velikost je přizpůsobena různým velikostem hlavy. Vyberte tu, která netlačí a je příjemná na nošení. U dítěte jej nechte, aby si přilbu vyzkoušelo. Použijte utahovací řemínky a přilbu správně "vylaďte". Nakonec upravte přilbu pro příjemné nošení, přilba nemá klouzat do žádné strany, má sedět rovně. Tato úprava je někdy nepříjemná, ale věnujte jí čas.
Pro čištění použijte jemné mýdlo a teplou vodu. Nepoužívejte přípravky, které mohou přilbu poškodit. Používejte přilbu s vysokou mírou péče. Třebaže je vyrobena pro nárazy, sami ji nevystavujte špatnému zacházení. Poučte i své děti, aby s přilbou zacházely jemně. Házení či dokonce kopání ji rozhodně nesvědčí.
Nošení cyklistické přilby může být zprvu nezvyk. Dokonce i velmi lehké modely mohou působit nepohodlně dokud si na ně uživatel nezvykne.
Nechte dítě, aby si přilbu vybralo samo podle svého vkusu - bude ji nosit raději.
Naučte dítě používat sponu řemínků, někdy to vyžaduje praxi a cvičení.
Jedete-li někam společně, mějte svoji přilbu na hlavě. Váš vlastní dobrý příklad hodně pomůže.
Vždy dítě oceňte a pochvalte za používání cyklistické přilby. Tím, že se cyklistické přilby stanou normálním zvykem, vyloučí se pocit odlišnosti. Začněte s nošením přilby od nejútlejšího věku, zvyk pak přirozeně roste s dítětem.
Pokud se dítě nechce nechat přesvědčit, poslouží výchovně i obyčejný meloun. Oblékněte meloun do cyklistické přilby a z výšky své postavy pusťte volným pádem na zem. Meloun ve zdraví přežije. Druhý pád proveďte bez přilby. Meloun se roztříští. A právě takový osud může potkat i nekrytou dětskou hlavu, když se zřítí z kola dolů.