Další možností je pak zapnutí klimatizace uvnitř vozu, která se stává velmi prospěšným zařízením v boji s vysokými teplotami v interiéru vozidla. V automobilu tak má nejen funkci pro zvýšení pohodlí při cestování, ale nezpochybnitelný je i její přínos pro bezpečnost, neboť s chladnou hlavou se jezdí lépe. Pozor ale na to, pokud si příliš vychladíme vnitřek vozu a vystoupíme do horka, můžeme se vystavit tepelnému šoku, který je zdravotně značně nebezpečný. Tedy i zde platí všeho s mírou.
Naučte se klimatizaci správně používat
Pokud je vozidlo rozpálené, je nutné horký vzduch co nejrychleji odvětrat. Nastartujte, nastavte klimatizaci na nejnižší možnou teplotu a ventilátor spusťte na maximum. Otevřete okna. Zhruba po třech minutách okna zavřete a zapněte funkci „vnitřní oběh“, vzduch se tak rychleji ochladí. Po dalších asi pěti minutách vypněte funkci „vnitřní oběh.“ V této fázi se mohou na chvilku lehce zarosit okna nebo snížit kvalita vzduchu. Teplotu ve vozidle seřídíme tak, aby byla maximálně čtyři až pět stupňů Celsia pod venkovní teplotou.
U zařízení bez ukazatele vnitřní teploty se pak doporučuje umístit v interiéru malý teploměr. Chladný vzduch by neměl foukat přímo na tělo. Přímému proudění chladného vzduchu nesmějí být vystaveni ani cestující na zadních sedadlech. Doporučuje se vzduch směrovat nahoru a na přední boční okna. Platí zde základní pravidlo - chladná hlava, ne nohy. Ještě je nutné upozornit, že pokud je klimatizace v provozu, musí být vždy otevřen alespoň jeden výdech do vozidla. Nejlepšího výsledku chlazení se dosáhne pouštěním chladného vzduchu odmlžovacími tryskami na přední sklo.
Klimatizaci udržujte pravidelně
Odborníci doporučují vyčistit klimatizaci nejméně dvakrát ročně – na jaře před začátkem sezony a na podzim po jejím skončení. Klimatizační systémy jsou naplněny chladivem, které je velmi těkavé. Pokud je systém naplněn nesprávným množstvím chladicí látky, jde výkon klimatizace rychle dolů. Při doporučované pravidelné údržbě je chladivo ze systému odsáto, recyklováno a systém je poté naplněn jeho správným množstvím.
Při této příležitosti dochází také k odhalení a opravám drobných netěsností, které zapříčinily ztrátu části chladiva, a současně je také celý systém vyčištěn. Tím bývá odstraněn i nepříjemný zápach, který se line zejména ze starších zařízení.
Ke správné údržbě klimatizačního zařízení patří také to, že bychom ji měli pravidelně zapínat i v průběhu zimního období. Doporučuje se spustit ji alespoň jednou za měsíc. Chladicí médium, kterým je zařízení naplněno, totiž obsahuje i speciální olej, který maže kompresor a udržuje v dobrém stavu i těsnění. Možná se vám u moderního zařízení v zimním období nepodaří klimatizaci spustit, a to především tehdy, pokud je venkovní teplota nižší než 4 stupně Celsia. V tomto případě musíte zajet někam do teplejšího prostředí, třeba do podzemních garáží, kde klimatizaci zapnete.
A co zvýšení spotřeby paliva
I přes snížení energetické náročnosti je klimatizace stále ještě výrazným spotřebičem ve vozidle. Na výši spotřeby paliva má vliv celá řada faktorů. Jedná se například o výkon klimatizace, účinnost kompresoru, velikost chlazeného prostoru, účinnost motoru (zda se jedná o vznětový nebo zážehový), vnější a vnitřní teplotu, zvolenou teplotu interiéru, izolaci interiéru, vlhkost vzduchu atd. Díky všem těmto faktorům není možné přesně stanovit nějaký paušální údaj o zvýšené spotřebě. Obecně se udává, že u vozidla s klimatizačním zařízením se celková roční spotřeba paliva zvýší o 3 - 5 procent. Zvýšení spotřeby paliva je však vykoupeno zvýšením jízdní pohody pro posádku a díky tomu také zvýšením bezpečnosti při jízdě.
Základní pravidla pro používání klimatizace
- Naučte se s klimatizací správně zacházet.
- V interiéru vozidla by mělo být zhruba o 5°C méně než venku; maximální snížení teploty by uvnitř nemělo překročit 10°C.
- Před koncem cesty a vlastním vystoupením začněte ve voze teplotu zvolna zvyšovat, aby teplotní rozdíl nebyl tak velký.
- Při prudkém přechodu z vychlazeného interiéru do tepla venku může organismus reagovat až tepelným šokem.
- Pokud máte v automobilu namontovánu klimatizaci, občas ji zapněte i v zimě, ochráníte tak toto poměrně nákladné zařízení před poškozením.
- Když se při používání klimatizace pod autem objeví loužička, nic se neděje, jedná se o zkondenzovanou vlhkost.
- Před létem nechte klimatizaci zkontrolovat, nechte udělat nezbytné údržbové práce.
- Při zapnuté klimatizaci počítejte s určitým zvýšením spotřeby paliva, výkon motoru se naopak mírně sníží.