V neposlední řadě si pak může sám způsobit vážná zranění. A stejně jako když se v autě nepřipoutáte, vám hrozí pokuta i za špatný transport zvířete.
Zákon č. 361/2000 Sb. hovoří k přepravě zvířat toto:
- Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 (Povinnosti účastníka provozu na pozemních komunikacích) dále povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu.
- Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.
Používejte transportní klece testované na nárazy.
Transportní klece jsou nejlepší volbou, jak zajistit bezpečnost vašeho psa při cestování. Ujistěte se, že jste vybrali správnou velikost přepravky pro zvíře. Je také velmi důležité zvolit přepravky s bezpečnostním certifikátem. Tyto přepravní klece se dají dobře připoutat bezpečnostním pásem na zadní sedačce vašeho auta. Připoutání klece je klíčové pro bezpečnost. Pokud to není možné, musí se dát klec do kufru vozidla.
Existují transportní klece pro velká plemena, určené přímo do zavazadlového prostoru.
Nejvhodnější jsou klece z hliníku, nebo plastu vyztuženého skelnými vlákny. Důležitý je také design. Ujistěte se, že vybraný model umožňoval dobrou cirkulaci vzduchu, aby váš chlupatý přítel mohl snadno dýchat. Aby byla přeprava psa ještě bezpečnější, rozhodněte se pro brašny uvnitř přepravky, abyste psovi poskytli další ochranu v případě nouzového zastavení.
Když ne do transportní klece, tak připoutat.
Existují speciální popruhy pro připoutání zvířete na zadní sedačce. Ještě lepší je speciální psí transportní deka, která zároveň zabrání přenosu chlupů na samotnou sedačku a zajistí dostatečný komfort pro přepravu. O transportních popruzích, dekách a o správné velikosti, se poraďte ve vašem oblíbeném zverimexu.
Dejte svým čtyřnohým miláčkům i sobě čas na odpočinek.
Cestování se psem je něco jako cestování s dítětem. Zvířata v autě snášejí cestu hůře a potřebují přestávky. Pokuste se každé dvě nebo tři hodiny zastavit, nechte psa vystoupit a udělejte si společně s ním malou bezpečnostní přestávku. Pejska můžete vyvenčit a protáhnete nejen jeho nohy, ale i ty své. K malé procházce si můžete dopřát třeba občerstvení či dobrou kávu, ať jste na další cestování plni energie.
Vypněte elektricky ovládaná okna.
Pokud máte auto s elektricky ovládanými okny, je docela snadné, aby je váš pes omylem otevřel jednoduchým stiskem tlapky. Možná si myslíte, že je to relativně neškodné, zvláště pokud váš mazlíček rád vystrkuje hlavu ve větru. Jsou však popsány i takové případy, kdy připoutaný pes vyskočil z okna a způsobil si zranění na krku.
Na cesty sebou vezměte dostatek vody, dělejte dostatečné přestávky.
Psi potřebují pravidelný přístup k vodě. To je při delším výletu zásadní.
Nenechávejte zvíře zbytečně bez dozoru samotné v autě. V letních měsících mu hrozí přehřátí. Pokud je to jen trochu možné, i na krátké opuštění vozidla ho vezměte s sebou. Nikdy nevíte, co se může stát.
Měli byste také vědět, že bez ohledu na zákony není nikdy bezpečné řídit se zvířetem v klíně, nechat je volně pobíhat po vozidle (také například na korbě pickupu). Volně pohybující se mazlíček může způsobit problém nejenom při ovládání vozidla, ale i při případné dopravní nehodě, kdy svou hmotností může ohrozit přepravované osoby. Za nezajištěné zvíře vás může PČR pokutovat na místě až do výše 2.000Kč.