S příchodem jara se na silnice vracejí motorkáři a cyklisté. Na co si dát pozor?

17. dubna 2025

S teplým počasím se na české silnice každoročně ve zvýšené míře vracejí motorkáři a cyklisté. Tento přirozený sezónní jev však přináší i rizika. Po zimní přestávce nejsou jen motocyklisté a cyklisté méně „rozejetí“, ale také ostatní účastníci silničního provozu na ně často ještě nejsou zvyklí. Přitom právě jaro a období Velikonoc bývají každoročně spojeny se zvýšeným počtem nehod těchto zranitelných skupin.

Statistiky hovoří jasně: v loňském roce došlo v období od dubna do září k více než 3 996 nehodám s účastí motocyklistů, při kterých jich 80 zemřelo. Cyklisté byli účastníky více než 4 326 nehod, které si vyžádaly 217 těžce zraněných a 38 životů. Tyto údaje podtrhují potřebu obezřetnosti a vzájemného respektu na silnicích.


Motocyklisté: Pozor na techniku i vlastní schopnosti

Motorkáři by měli před první jízdou po zimě důkladně zkontrolovat svůj stroj. Klíčový je stav pneumatik, brzdového systému, osvětlení a elektroniky. Nezapomínejme ani na správně seřízená zrcátka a doplnění provozních kapalin. Kromě techniky je ale důležité také znovuzískání jízdních návyků. Přechod z automobilu na motocykl není automatický, a je proto vhodné začít sezonu pozvolna a ideálně na méně frekventovaných komunikacích.
Samozřejmostí by měla být kvalitní přilba, chráněný oděv, rukavice i pevná obuv. Tyto prvky neslouží jen pro komfort, ale především pro ochranu života při případné kolizi. A přestože řada motorkářů vnímá ochranné prvky jako zbytečnou zátěž, statistiky dokazují, že správná výbava může významně zmírnit následky nehody.


Cyklisté: Bez přilby a viditelnosti nevyjíždět

Podobná pravidla platí i pro cyklisty. Technický stav kola by měl být samozřejmostí – funkční brzdy, správně nafouknuté pneumatiky, dobře seřízené řazení a osvětlení jsou základem bezpečné jízdy. Cyklista je navíc z pohledu zákona považován za řidiče nemotorového vozidla, a musí tedy dodržovat pravidla silničního provozu stejně jako motoristé.
Zcela zásadní je i viditelnost. Cyklista by měl nosit světlé oblečení doplněné o reflexní prvky, zejména při zhoršené viditelnosti. Reflexní vesta, pásky na ruce a kotníky nebo reflexní přilba mohou rozhodnout o tom, zda ho řidič včas zahlédne. Důležitá je také přilba – u dětí povinná, u dospělých sice ne, ale BESIP ji rozhodně doporučuje.


Řidiči automobilů: Trpělivost a bezpečný odstup

Řidiči osobních vozidel by si měli uvědomit, že s příchodem jara sdílejí silnici s dalšími účastníky, jejichž zranitelnost je výrazně vyšší. Cyklisty i motocyklisty je třeba míjet s dostatečným bočním odstupem – ideálně 1,5 metru – a být připraven na jejich nečekané manévry, například objíždění výmolů, kanálů nebo zaparkovaných aut.
Obzvlášť nebezpečné jsou situace, kdy řidič při odbočování přehlédne cyklistu jedoucího po pravé straně. K častým chybám patří i takzvané „dveřování“, kdy se otevřením dveří ohrozí projíždějící cyklista. Zde pomáhá jednoduchý návyk – tzv. „holandské otevírání dveří“ – tedy otevření dveří pravou rukou, čímž je řidič nucen se podívat přes rameno dozadu.


Vzájemný respekt jako klíč k bezpečnosti

Ať už se jedná o cyklistu, motocyklistu nebo řidiče automobilu, klíčem ke snížení počtu nehod je vzájemný respekt, ohleduplnost a předvídavost. Každý účastník silničního provozu má právo cítit se bezpečně, ale zároveň má také povinnost přispět k bezpečnosti ostatních.
BESIP proto apeluje na všechny řidiče, aby nepodceňovali první jarní vyjížďky a chovali se na silnicích s maximální opatrností. Začít sezonu bezpečně je to nejlepší, co můžeme udělat nejen pro sebe, ale i pro ostatní účastníky provozu.
 

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

Dopravní soutěž mladých cyklistů 2025 zná své vítěze

19. června 2025

Družstvo základní školy Medlov z Olomouckého kraje zvítězilo v letošním ročníku Dopravní soutěže mladých cyklistů v kategorii do 12 let. Spolu s družstvem základní školy Kravsko z Jihomoravského kraje, které skončilo na druhém místě, tak postupují do evropského finále dopravní cyklistické soutěže, které proběhne v září v srbském Bělehradě. Třetí skončila ZŠ E. Krásnohorské z Ústí nad Labem. Ve starší kategorii do 16 let vyhrálo družstvo základní školy Opatovice nad Labem z Pardubického kraje, druhé místo obsadilo družstvo základní školy E. Krásnohorské z Ústeckého kraje, bronzovou medaili vybojovala ZŠ Čáslav ze Středočeského kraje.

> více informací

Hele, motorka! Nová kampaň BESIPu učí řidiče předejít tragickým nehodám s motorkáři

9. června 2025

Motocyklisté patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Až 40 procent nehod se zraněním motorkáře přitom zaviní řidiči aut, kteří motocyklistu přehlédnou. Nová osvětová kampaň od BESIP a České asociace pojišťoven proto učí účastníky provozu vidět motorky, a předejít tak závažným nehodám.

> více informací

Bezpečnosti chodců na přechodech se věnuje kampaň BESIP „Chybělo málo“

6. května 2025

Přechody pro chodce dosud nejsou bezpečným místem, které spolehlivě chrání pěší účastníky silničního provozu. Ročně se na vyznačených přechodech stane zhruba 800 nehod s účastí chodce. Za uplynulých deset let na přechodech zemřelo 164 chodců a 1436 bylo těžce zraněno. Změnit to chce nová osvětová kampaň BESIP, kterou dnes zahájil ministr dopravy Martin Kupka spolu se zástupci BESIP a Centra dopravního výzkumu.

> více informací

❱   KAMPAŇ

Řídím už od sedmnácti s L17

L17 je alternativa k běžnému systému autoškoly, která umožňuje absolvovat výuku a výcvik v autoškole před 17 lety věku a závěrečné zkoušky již v 17 letech. Následně mladí začínající řidiči L17 a jejich mentoři mohou jezdit v reálném silničním provozu a zdokonalovat znalosti a dovednosti získané v autoškole.

více informací
board2-100.jpg