Řidiči, nepodceňujte zimní podmínky na komunikacích

28. prosince 2020

Jízda v zimě je mnohem náročnější jak na techniku, tak i na řidiče než v jiných obdobích.  Staré řidičské pořekadlo praví: „Zima odděluje řidiče od držitelů řidičských oprávnění.“

Obrazek1.jpgKomunikace jsou vlivem neustále se měnícího počasí a teplot kolem bodu mrazu nevyzpytatelné, a proto nebezpečné. Na místě je zvýšená opatrnost, která je tou nejlepší prevencí.


„V roce 2019 bylo v důsledku vlivu námrazy, sněhu a náledí evidováno celkem 4085 nehod. Usmrceno při nich bylo 11 lidí, těžce zraněno 51 lidí, více než 1000 osob bylo při těchto nehodách zraněno lehce,“ říká Mgr. Tomáš Neřold, M.A., vedoucí Samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy.
 
Příprava vozidla před jízdou v zimě neznamená jen obutí vhodné pneumatiky. „Důležité je očistit skla tak, aby měl řidič do všech směrů neomezený výhled z vozidla, očistit světla a odstranit z karoserie kusy sněhu a ledu, které by se mohly uvolnit a ohrozit jiné řidiče,“ dodal Neřold. V zimním období by také řidiči měli obzvlášť dbát na dodržení bezpečného odstupu na úrovni minimálně 2 vteřin a vyjíždět jen se zkontrolovanými světlomety.
 
V příloze „V zimě na silnicích _ leták BESIP“ naleznete rady, návody či tipy, jak se chovat v zimním provozu.

Zásadní vliv na bezpečnost v zimním provozu mají vhodné a kvalitní pneumatiky. Například při rychlosti 50 km/h je brzdná dráha letních pneumatik o zhruba osm metrů delší než při použití zimních. Při náledí je tento rozdíl ještě vyšší. Povinnost používat zimní pneumatiky za zimních klimatických podmínek (souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo jejich pravděpodobný výskyt) stanoví zákon.
 
Zimní pneumatika ovšem může svojí funkci plnit pouze tehdy, pokud má potřebný dezén. Jeho hloubka by měla být minimálně 4 mm. Hlavní dezénové drážky některých pneumatik jsou opatřeny indikátory opotřebení, které jsou na pneumatice označené zkratkou TWI.
Jak dokládá statistika z Hloubkové analýzy dopravních nehod, poměrně velké množství řidičů používá zimní pneumatiky celoročně (průměrně 30 %). „Velmi často dochází k tzv. „dojíždění“ pneumatik, kdy pneumatika odpovídá požadavkům na hloubku hlavní dezénové drážky pro letní měsíce,“ uvádí Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i.
 Obrazek2.jpg

Nejvíce usmrcených bylo v roce 2019 vlivem námrazy, sněhu a náledí evidováno v Jihočeském, Plzeňském a Zlínském kraji (shodně 3 usmrcené osoby).
Naopak nejnižší počet usmrcených byl evidován v krajích Královéhradeckém, Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém, Libereckém a v hlavním městě Praze. Ve všech zmíněných nebyl nikdo usmrcen. Nejvyšší podíl na všech usmrcených (10,5 %) byl evidován ve Zlínském kraji. Nejvíce těžce zraněných bylo evidováno ve Středočeském kraji (14), nejméně naopak v krajích Olomouckém, Zlínském a v hlavním městě Praze. Ve všech uvedených nebyl nikdo zraněn. Nejvyšší podíl těžce zraněných osob v důsledku nedání přednosti v jízdě potom zaznamenal Pardubický kraj (4,1 %).

Obrazek3.jpg

❱   Přílohy

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

Bezpečnosti chodců na přechodech se věnuje kampaň BESIP „Chybělo málo“

6. května 2025

Přechody pro chodce dosud nejsou bezpečným místem, které spolehlivě chrání pěší účastníky silničního provozu. Ročně se na vyznačených přechodech stane zhruba 800 nehod s účastí chodce. Za uplynulých deset let na přechodech zemřelo 164 chodců a 1436 bylo těžce zraněno. Změnit to chce nová osvětová kampaň BESIP, kterou dnes zahájil ministr dopravy Martin Kupka spolu se zástupci BESIP a Centra dopravního výzkumu.

> více informací

S příchodem jara se na silnice vracejí motorkáři a cyklisté. Na co si dát pozor?

17. dubna 2025

S teplým počasím se na české silnice každoročně ve zvýšené míře vracejí motorkáři a cyklisté. Tento přirozený sezónní jev však přináší i rizika. Po zimní přestávce nejsou jen motocyklisté a cyklisté méně „rozejetí“, ale také ostatní účastníci silničního provozu na ně často ještě nejsou zvyklí. Přitom právě jaro a období Velikonoc bývají každoročně spojeny se zvýšeným počtem nehod těchto zranitelných skupin.

> více informací

Česko se blíží evropskému standardu, má nejbezpečnější silnice ze zemí V4

31. března 2025

Česká republika se v roce 2024 umístila na 15. místě v Evropské unii s 45 oběťmi dopravních nehod na milion obyvatel, což je těsně za průměrem EU (44). V rámci Visegrádské čtyřky (V4) jsme na tom lépe než Slovensko (47 obětí) a Polsko s Maďarskem (52 obětí). Pozitivní je, že od roku 2019 se v EU snížil počet úmrtí na silnicích o 13 %, přičemž Česká republika zaznamenala dokonce 20% pokles. Největší zlepšení v rámci V4 vykázalo Polsko s 35% poklesem, následované Českem a Maďarskem (17 %), zatímco Slovensko zaznamenalo pouze 5% pokles.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Novela zákona zákona č. 361/2000 Sb.

K dispozici s odborným komentářem.

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, známý také jako zákon o silničním provozu, je klíčovým legislativním dokumentem, který reguluje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích v České republice. Zahrnuje ustanovení o řidičských oprávněních, pravidlech provozu na komunikacích, a pravomocích orgánů státní správy. Zákon byl od svého účinného vstupu v roce 2001 opakovaně novelizován, aby reflektoval aktuální potřeby a standardy bezpečnosti provozu, včetně přizpůsobení se směrnicím Evropské unie. 

více informací
Novela zákona