Počet nehod na sněhu a náledí vzrostl loni o 10%.

5. prosince 2024

Podle meteorologických předpovědí nás v nadcházejících dnech čeká sněžení, zejména v horských oblastech. Teploty se budou pohybovat kolem nuly, což zvyšuje také riziko námrazy na vozovce. Aby byla vaše jízda bezpečná, přinášíme několik zásad, které je důležité v zimních podmínkách dodržovat. V loňském roce bylo v důsledku nehod vzniklých vlivem námrazy, sněhu a náledí usmrceno 14 lidí, 44 těžce zraněno a 1 122 zraněno lehce. V porovnání s rokem 2022 počet nehod vzrostl o 10 %, přestože zimní měsíce v roce 2023 byly v porovnání s rokem předchozím teplejší.

Pozor na první sníh a námrazu
„Řidiči ještě nejsou zvyklí na změněné podmínky a mohou podcenit kluzkost čerstvého sněhu či mokré vrstvy pod ním,“ varuje Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy. „Ještě větším rizikem je ale námraza. Vozovka si drží chlad a roztátý sníh či voda na ní mohou namrzat. Pokud řidiči nepřizpůsobí těmto podmínkám rychlost jízdy, může dojít k vážným nehodám,“ dodává Neřold. Pozorní by řidiči měli být zejména na specifických místech jako jsou mosty nad řekami, lesní cesty či zastíněné úseky silnic. Je tedy důležité, aby zejména v ranních hodinách, které jsou nejrizikovější, řidiči počítali s tím, že povrch vozovky může být pokrytý právě náledím, na kterém mohou snadno ztratit kontrolu nad vozidlem.
 

Modré směrové sloupky vás na rizikové úseky upozorní
Právě na rizikové úseky silnic, které mají tendenci namrzat, upozorňují řidiče modré směrové sloupky. Pokud tedy při své jízdě tyto sloupky v následujících dnech spatříte, měli byste se mít na pozoru a počítat s tím, že silnice může být v těchto místech namrzlá. Za zmínku stojí i tzv. černý led. Ten vzniká tehdy, když se na povrchu vozovky vytvoří tenká vrstva vody, která následně zmrzne. Přes den se černý led může více lesknout, ovšem za tmy není příliš způsobů, jak jej rozeznat od pouhé mokré silnice. Černý led se přesto dá poznat například dle stříkající vody od pneumatik z vozů jedoucích před vámi.
 

Pětice nejdůležitějších rad od Besipu pro jízdu na sněhu či náledí:
 
  1. Připravte své vozidlo
Zkontrolujte, zda máte zimní pneumatiky v dobrém stavu, ideálně s hloubkou dezénu alespoň 4 mm. Pneumatika by také neměla být v provozu déle než zhruba 5 let. Po této době se její vlastnosti zhoršují a brzdná dráha vozidla na mokru či námraze se prodlužuje. Očistěte vozidlo od sněhu či námrazy tak, abyste měli výhled do všech směrů. 
 
  1. Snižte rychlost a zvyšte odstup
Na zasněžené silnici se brzdná dráha několikanásobně prodlužuje. Dodržujte bezpečný odstup a přizpůsobte rychlost stavu vozovky. Při rychlosti 90 km/h budete na náledí potřebovat k zastavení 180 metrů, to jsou skoro dvě fotbalová hřiště. Pokud pojedete rychlostí 50 km/h, zastavíte v těchto podmínkách na 60 metrech. Vzdálenost mezi směrovými sloupky na rovném úseku je 50 m.  
 
  1. Jemné ovládání vozu
Vyvarujte se prudkých pohybů volantem, náhlého brzdění nebo akcelerace. Při ztrátě přilnavosti kola pomáhá plynulé ubrání plynu.
 
  1. Používejte brzdy s rozumem
Při jízdě z kopce používejte při manuálním řazení nižší převodový stupeň a brzděte motorem. Brzděte plynule, systém ABS vám pomůže zachovat ovladatelnost vozu.
 
  1. Plánujte cestu
Sledujte dopravní zpravodajství a podmínky na trase. Vyhněte se cestám do vyšších poloh bez vhodné výbavy.
 

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

Statistiky 2024: Méně úmrtí, těžkých zranění i přestupků mladých řidičů

9. ledna 2025

Statistiky nehodovosti za rok 2024 ukazují pokles počtu smrtelných nehod, zranění a přestupků mladých řidičů. Také možnost řídit od 17 let s mentorem (L17) přispěl k zlepšení chování mladých řidičů na silnicích.

> více informací

Tajemství bezpečných Vánoc na silnicích? Zpomalte!

19. prosince 2024

Vánoce jsou obdobím, kdy se většina z nás těší na setkání s blízkými. Cesty za rodinou a přáteli jsou neodmyslitelnou součástí těchto svátků, kterým se bohužel nehody na silnicích nevyhýbají. Besip si nechal vypracovat Centrem dopravního výzkumu analýzu dopravní nehodovosti na českých silnicích během vánočních svátků za poslední tři roky. Z této analýzy vyplynulo, že u 43 % zraněných byla příčinou dopravní nehody nepřiměřená rychlost. Viníci pod vlivem alkoholu pak „měli na svědomí“ každou 12. zraněnou osobu.

> více informací

Na silnicích do konce října zemřelo 385 lidí, třetí listopadová neděle již tradičně uctí památku dop

14. listopadu 2024

Do konce října na českých silnicích zemřelo 385 lidí. Tisíce dalších životů tyto události ovšem ovlivnily tím, že při nich přišli o své blízké. Právě třetí neděle v listopadu, kdy se koná Den obětí dopravních nehod, je příležitostí uctít památku všech, kteří při nehodách přišli o život, a zároveň připomenout nutnost prevence a podpory pro přeživší i jejich rodiny. Letos tento den připadá na stejné datum jako výročí Sametové revoluce, tedy 17. listopadu.

> více informací

❱   NOVINKY V ZÁKONĚ

Novela zákona zákona č. 361/2000 Sb.

K dispozici s odborným komentářem.

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, známý také jako zákon o silničním provozu, je klíčovým legislativním dokumentem, který reguluje práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích v České republice. Zahrnuje ustanovení o řidičských oprávněních, pravidlech provozu na komunikacích, a pravomocích orgánů státní správy. Zákon byl od svého účinného vstupu v roce 2001 opakovaně novelizován, aby reflektoval aktuální potřeby a standardy bezpečnosti provozu, včetně přizpůsobení se směrnicím Evropské unie. 

více informací
Novela zákona