Rada vlády projednala plnění strategie BESIP v polovině dekády, podpořila další opatření

11. května 2026

Rada vlády pro bezpečnost silničního provozu se seznámila s průběžným plněním cílů vládní Strategie BESIP v polovině dekády a projednala úkoly stanovené akčním plánem strategie pro období 2025 - 2026. Podpořila mimo jiné opatření ke zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech a posílení účinného dohledu a vymahatelnosti práva. Jednání Rady vedl ministr dopravy Ivan Bednárik.

Česká republika je podle statistických ukazatelů na dobré cestě k dalšímu snižování počtu obětí a těžkých zranění v silničním provozu. V posledních letech nicméně významně rostou intenzity dopravy, především na páteřní síti, což je třeba do hodnocení zahrnovat. Zaměřit se musíme na to, jak zvýšit vymahatelnost dodržování pravidel silničního provozu, obzvlášť ve vysoce rizikových situacích, jako například vjíždění na železniční přejezd přes zákaz nebo u přetížených kamionů ohrožujících bezpečnost provozu,“ řekl ministr dopravy Ivan Bednárik.

Uplynulý rok představoval pátý rok realizace strategie bezpečnosti silničního provozu do roku 2030. Dlouhodobým cílem zůstává výrazné snížení počtu usmrcených a těžce zraněných osob, a to o 50 % oproti referenčnímu období let 2017–2019. Za období 2021–2025 bylo usmrceno 2 238 osob a těžce zraněno 8 364 osob. V porovnání s předpoklady je počet usmrcených mírně vyšší (+2 %), zatímco u těžce zraněných došlo k výrazně lepšímu výsledku (-11 %).

V období leden až březen 2026 zemřelo na silnicích 78 lidí, o pět více než za stejné období loni. Pozitivnější je vývoj u těžkých zranění, kterých bylo za první čtvrtletí 240, tedy o 28 % méně než za první tři měsíce loňského roku. Předběžná data policie za duben naznačují mírný pokles počtu obětí oproti loňsku. Dle předběžných údajů za toto období zemřelo 104 lidí, což představuje meziroční pokles o 7 osob. Začátek května nicméně již přinesl další fatální nehody.

Mezi hlavní rizikové oblasti patří nepřiměřená rychlost, oběti mezi zranitelnými účastníky (chodci, cyklisté, motocyklisté), nevěnování se řízení, nehody v extravilánu po střetu s pevnou překážkou, alkohol a návykové látky, nákladní doprava, především lehká užitková vozidla a nehody na dálnicích často kvůli nepozornosti,“ řekl vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Rada se na dnešním jednání zaměřila mimo jiné na zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech. Úkolem Správy železnic je do konce roku 2026 instalovat 25 kusů závor na silnicích II. tříd a 50 kusů závor na silnicích III. tříd. Loni se podařilo zvýšit zabezpečení u 13 přejezdů na silnicích II. tříd a 25 přejezdů na silnicích III. tříd, další závory budou dle plánu instalovány do konce letošního roku. 

Součástí programu na zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech je také kontrola nivelet komunikací, tak aby se předcházelo uváznutí vozidel na přejezdu. „Od roku 2024 do roku 2025 jsme takto prověřili více než sto přejezdů. Ve spolupráci s policií a Ředitelstvím silnic a dálnic doplňujeme také vodorovné dopravní značení přejezdů. V plánu máme instalovat kamerové systémy pro detekci přestupků na přejezdech a budeme pokračovat v preventivních mediálních kampaních“, řekl náměstek ředitele Správy železnic Karel Švejda.

Vyjádření Tomáše Neřolda

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho.

❱   Další články

Soutěž s BESIPEM o vstupenky na MotoGP v Brně

12. června 2026

BESIP pro vás připravil soutěž o vstupenky na MotoGP v Brně! Sledujte naše Stories, otestujte své znalosti o bezpečnosti motorkářů a vyhrajte. Soutěž probíhá ve třech kolech – v každém kole odpovídáte na kvízové otázky a vítěz získá 2 vstupenky na MotoGP Brno. Celkem tak rozdáme 6 vstupenek.

> více informací

Nová kampaň upozorňuje na chyby při používání dětských autosedaček

11. června 2026

Cestujte s dětmi bezpečně! Tak zní hlavní myšlenka nové celorepublikové osvětové kampaně, která se zaměřuje na správné používání dětských autosedaček. BESIP je jedním z partnerů projektu, který chce rodičům, prarodičům i dalším pečujícím osobám pomoci vybírat a používat dětské zádržné systémy správně. Kampaň odstartuje v průběhu června na televizních obrazovkách, v outdoorových formátech i na sociálních sítích a poběží až do roku 2027. Reaguje na chyby, se kterými se odborníci při přepravě dětí setkávají opakovaně, a snaží se měnit zažité návyky, jež mohou mít při dopravní nehodě vážné následky.

> více informací

Rekordní počet motocyklů míří na české silnice, narůstá i počet úmrtí motorkářů

22. května 2026

V letošní motorkářské sezóně eviduje Česká republika historicky nejvyšší počet nově registrovaných motocyklů. Jen v dubnu letošního roku bylo registrováno 4 309 nových vozidel kategorie L, což představuje nový rekord. BESIP prostřednictvím kampaně „Hele, motorka!“ upozorňuje na to, že zvyšující se počet motorek v provozu vyžaduje, aby je řidiči aut pozorně vnímali a počítali s nimi. Samotní motorkáři musí volit přiměřenou rychlost a předvídat rizikové situace. Do konce dubna již letos přišlo na silnicích o život 13 motocyklistů, dalších 61 se těžce zranilo. Nejrizikovější období sezóny přitom podle statistik teprve přichází.

> více informací

❱   KAMPAŇ

Řídím už od sedmnácti s L17

L17 je alternativa k běžnému systému autoškoly, která umožňuje absolvovat výuku a výcvik v autoškole před 17 lety věku a závěrečné zkoušky již v 17 letech. Následně mladí začínající řidiči L17 a jejich mentoři mohou jezdit v reálném silničním provozu a zdokonalovat znalosti a dovednosti získané v autoškole.

více informací
board2-100.jpg