Základní pravidla před jízdou
Základní rady mohou na první pohled vypadat triviální, ale jedná se o to nejdůležitější, co je potřeba si před každou jízdou na motocyklu uvědomit…
Jsi plnohodnotný účastník provozu
Mysli na to, že i když je motorka menší než většina dalších účastníků silničního provozu, jsi plnohodnotným účastníkem silničního provozu, a podle toho se chovej. Přehnaně defenzivní jízda ti může ublížit, stejně jako když se budeš chovat agresivně. Ohleduplnost a tolerance je klíčem k úspěchu. Jezdec na motorce je mnohem zranitelnější než řidič auta, proto předvídej a nikdy se nechtěj dostat do krizové situace. Daleko lepší je problémům předcházet, než je potom zbrkle řešit. Nejdůležitější je předvídání.
Aktuální podmínky pro jízdu
Mysli na to, že nejsi chráněný jako v autě, takže pohodová projížďka se může velmi rychle změnit v něco, co si dlouho nebudeš chtít zopakovat. Umět jízdu přizpůsobit aktuálním povětrnostním podmínkám je na motorce klíčové, aby sis ji užil a hlavně jel bezpečně. I taková maličkost jako prochladnutí vede ke ztrátě citu při řízení. Vůbec neškodí, pokud se před jízdou podíváš na předpověď počasí a podle toho se zařídíš – nebudeš pak nepříjemně překvapený. Na motorce se přece jezdí pro radost a řidič se nikdy nesmí dostat do křeče.
Jak se uvolnit a být v pohodě
Pokud nejsi v pohodě, vůbec na to nelez! Nervozita, stres, únava nebo prosté podráždění vyvolávají agresivní reakce, které nemají na motorce co dělat. Na jízdu je potřeba se soustředit a myšlenky na to, zda jsem pořádně zamknul garáž nebo jak mě štve šéf, vedou jen k chybám. Nikdy nejezdi v křeči, a už vůbec, pokud se na to necítíš. Alkohol ani jiné návykové látky ovlivňující koncentraci k řízení nepatří!
Kontrola stroje
Před
každou jízdou je potřeba zkontrolovat motorku. Není nezbytná důkladná kontrola, ale věci jako tlak v pneumatikách a jejich stav, těsnost motoru a tlumičů nebo správná funkčnost brzd společně s osvětlením motorky by se měly kontrolovat často. Je to otázka minuty a budeš mít 100% jistotu, že se na svoji motorku můžeš spolehnout. Není dobré jezdit s pocitem, že svému stroji tak úplně nevěříš. První kilometry si dej v klidném tempu – dopřej své motorce a gumám, aby se ohřály na správnou provozní teplotu, stejně jako tvoje tělo.
VYSTRESOVANÝ NEBO UNAVENÝ ŘIDIČ DĚLÁ CHYBY, ZE KTERÝCH PLYNE NEBEZPEČÍ. JAK PRO NĚJ, TAK PRO OSTATNÍ!